MOMkult | MOM Kulturális Központ (Csörsz u. 18, Budapest, 1124)
Az irodalmi beszélgető-sorozat második eseményén Juhász Anna irodalmár vendégei Szabó T. Anna költő, Kelevéz Ágnes irodalomtörténész és Györgyi Anna színművész lesznek, a programon a személyes kapcsolódási pontok mellett hangsúlyosan fókuszálnak a vendégek Nemes Nagy Ágnes Babits Mihályhoz kapcsolódó munkásságára.
2022-ben Nemes Nagy Ágnes Kossuth-díjas költő születésének századik...
Útra kelünk viking barátainkkal és felfedezzük a világot, hogy rábukkanjunk egy rég elrejtett kincsre. A kincskeresés után mindenki készíthet magának egy vitorlás hajót, vikinget, csörgőt, hangszereket. Sok-sok alapanyag, kreatívoknak mindent szabad!
A századforduló új művészeti irányzatai szakítani akartak az európai művészet hagyományaival, épp ezért vonzotta őket minden, ami egzotikus, amit a többség barbárnak és kezdetlegesnek látott. Ezek a művészek épp olyan szépnek láttak egy afrikai maszkot, mint a Mona Lisát. Így a törzsi művészet nemcsak a néprajzi gyűjteményekben, hanem a művészeti galériákban is megjelent.
Az otthonra lelt „városi bujdosó” költő köré felfűzött beszélgetéssorozat nyitó alkalma Ady Endre és Boncza Berta írott és tárgyi hagyatékát mutatja be a megújult Ady Emlékmúzeumban.
Ady és Csinszka levelezése egyaránt terjedelmes, és eme jelentős mennyiségben ránk maradt, hiteles, érdekes és értékes forrásanyag segítségül szolgál a kutatások, az utókor számára, hogy minél inkább helytálló...
A farsang zajos mulatozás, tréfacsinálás, bolondozás, eszem-iszom, a tánc, a lakoma, a párválasztás és szerelem, a dal időszaka, valódi örömünnep, különleges átlényegülés. Akkor jó, ha a gyerek és a felnőtt „kibújhat a saját bőréből, ha más lehet, tökéletesen más, mint aki a valóságban. [...] néhány óráig azt játszhatja, hogy megváltozott, elvarázsolták, idegen és ismeretlen lett hirtelen.”
Dobó Gábor kalauzolja az érdeklődőket a Csodálatos történet? Egy avantgárd művészpár: Újvári Erzsi és Barta Sándor című időszaki kiállításban.
A tárlat címében megidézett Csodálatos történet Barta jellegzetes, utópisztikus riportregényére utal, a kérdőjel pedig arra, a mára nehezen kibogozható viszonyrendszerre vonatkozik, amelyben szövegeik megszülettek.