2008. május 07., 10:36

Nyugat Maraton 

2008. május 17.
Maratoni felolvasás hajnalig – Adytól Závadáig

A Petőfi Irodalmi Múzeum az irodalmi-maraton elnevezésű, immár hat éves hagyományra visszatekintő estjét a Nyugat 100 évforduló jegyében rendezi meg Nyugat-maraton címmel. Felolvasások, beszélgetések a 100 éves folyóirat tiszteletére.

Délután 4 órától: Irodalmi Félmaraton gyerekeknek
Akadályverseny a 100 éves a Nyugat kiállításban és a múzeum kertjében.
 
Délután 6 órától:
 
Maratoni felolvasás hajnalig – Adytól Závadáig
Akik felolvasnak: Békés Pál, Borbély Szilárd, Csaplár Vilmos, Dunajcsik Mátyás, Erdős Virág, Ferencz Győző, G. István László, Györe Balázs, Háy János, Hazai Attila, Kántor Péter, Kemény István, Kiss Judit Ágnes, Kornis Mihály, Kőrösi Zoltán, Márton László, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Péterfy Gergely, Podmaniczky Szilárd, Rácz Péter, Sándor Iván, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Szijj Ferenc, Szilágyi Ákos, Szőcs Géza, Tóth Kriszta, Várady Szabolcs, Vathy Zsuzsa, Zalán Tibor, Závada Pál
 
Az est házigazdái Mészáros Sándor és  Reményi József Tamás 
 
Képmaraton és kávéház –  Nyugatos írók, szerkesztők portréi, kávéházi enteriőrök, a korabeli Pest hangulatát idéző fotók falra vetítése az Aulában
 
Hangmaraton A Nyugat folyóirathoz köthető műveket (eredeti hangfelvételek, zenei feldolgozások, előadóművészek előadásai) lehet szimultán - több fülhallgató segítségével  - meghallgatni.
 
Filmmaraton Eredeti felvételek, filmfeldolgozások, interjúk, archív anyagok folyamatos vetítése.
 
A maratoni felolvasást online is közvetíteni fogjuk, így honlapunkon   azok számára is elérhetővé tesszük, akik személyesen nem tudnak jelen lenni.
 
100 éve, hivatalosan 1908. január 1-jén jelent meg a Nyugat folyóirat első száma. Mit jelent ma ez a folyóirat számunkra? Hogyan élnek tovább a szerzők és műveik a jelenkor alkotóinak életművében, gondolataiban? 
 
A PIM által előre felkért kortársírók, költők olvasnak fel egy-egy írást a Nyugat számaiból, mely szívüknek az egyik legkedvesebb, vagy gondolati szempontból meghatározó volt számukra pályájuk során, illetve alkotóját tartják művészi fejlődésük szempontjából fontosnak. Egyúttal rövid beszélgetés keretében indokolják is választásukat. A kiválasztott mű lehet vers, próza, esszé, illetve tanulmány, annak egésze vagy részlete. Előre nem közöljük, hogy ki mit választott, így élményszerűen megtapasztalhatjuk, ki mit tart fontosnak és miért. Izgalmas és tanulságos lehet, hogy melyik klasszikus szerző milyen súllyal szerepel majd. Az est érdekességét csak fokozza, ha többen ugyanazt a művet választanák, de eltérő indoklással, fény derülhetne arra, ki mely művekre helyezi a hangsúlyt egy-egy alkotó esetében.